• Kontaktujte nás 24 h nonstop
    OSA Žilina/Blogujeme/Prečo je šneková prevodovka najuniverzálnejšia?

Prečo je šneková prevodovka najuniverzálnejšia?

šnekové prevodovky
22. 08. 2019

Jednoduché, ale veľmi nápomocné zariadenia v podobe šnekových prevodoviek môžete nájsť na mnohých miestach priemyslu. Majú rôzne výhody, ktoré ich predurčujú na použitie vo výťahoch, nákladných vozidlách či dopravných pásoch. V článku sa pozrieme na to, čím sú pre vás zaujímavé. 

Šneková prevodovka je pomerne jednoduché zariadenie, ktoré sa používa napríklad na zníženie rýchlosti strojov, poháňaných motormi. V momente, keď chcete spomaliť, stačí aktivovať šnekový prevod, ktorý sa o výsledok vďaka ozubenej konštrukcii postará za vás. Šneková prevodovka má mnohé výhody. Patrí k najpoužívanejším najmä vďaka svojej efektivite, ktorú získate za prijateľnú cenu.

Výhody šnekových prevodoviek však nekončia cenou. Okrem vysokej účinnosti sú charakteristické dlhou životnosťou a nízkou hlučnosťou. Kvalita a možnosti závisia od spracovania a použitých materiálov. Dôležitá je kvalitná výroba ozubenia, vhodne použité mazivo a presné, stabilné uloženie šneku a šnekovnice. Vďaka svojim vlastnostiam sú tieto prevodovky obľúbené a univerzálne na použitie. Môžete ich nájsť aj tam, kde by ste to zrejme nečakali. 

Univerzálne využitie vďaka výhodám

Veľkou charakteristikou šnekovej prevodovky je jej schopnosť rýchlo znížiť rýchlosť, bez nutnosti vynaložiť vysoké úsilie. Vďaka tomu ju môžete nainštalovať do vysokovýkonných motorov, ktoré prepravujú ťažké závažia. Šneková prevodovka tam bude fungovať efektívne a nepoškodí sa. Nie je totiž náchylná na opotrebenie, čo je najčastejším problémom iných prevodoviek. 

Vďaka vysokej odolnosti a nízkemu opotrebeniu je samozrejmé, že investícia do šnekovej prevodovky sa vám rýchlo vráti. Zariadenie vám poslúži dlho. Nie je nutná častá výmena a údržba je taká jednoduchá, že ju zvládne doslova každý. Šneková prevodovka vďaka kvalite prevodov zvládne uniesť veľkú váhu. Umožňuje tiež to, že ju môžete kombinovať s rôznymi motormi. Jej výhody uzatvárajú aj skladné rozmery, ktoré vám ušetria miesto. 

Od ladičiek cez výťahy až po dopravné pásy

Veľa hudobných, najmä strunových nástrojov využíva ladičky, ktoré fungujú na šnekovom mechanizme. Je to hlavne kvôli sile prevodového stupňa, ktorý má aj blokovaciu schopnosť. Šneková prevodovka umožňuje ladenie aj hore, aj dole. Je to preto, že sa na rozdiel od väčšiny prevodoviek dá otáčať do oboch strán. 

Šnekové prevodovky sa často vyskytujú aj v mechanizmoch výťahov či zdvíhacích zariadení. Môže za to ich kompaktná veľkosť a vlastnosti. Šnekový prevod môže pôsobiť ako sekundárny brzdový systém. To znamená, že prenášané bremeno nemôže voľne padať a jeho rýchlosť sa dá ľahko regulovať. 

Na schopnosti šnekovej prevodovky spoliehajú aj veľké nákladné alebo terénne vozidlá. Často totiž potrebujú rôzne hodnoty krútiaceho momentu na každé koleso v závislosti od toho, akú akciu práve vykonávajú. Použitie šnekových prevodoviek dokáže oddeliť výkon jednotlivých kolies podľa potreby. 

Svoje miesto majú šnekové prevodovky aj v bránach a dopravných pásoch. Automatické bezpečnostné brány často kombinujú dvojicu prevodoviek, ktoré sa otáčajú len jedným smerom. Šneková prevodovka A sa stará o otvorenie a prevodovka B o zatvorenie. Brána tak zostáva pevne zamknutá v každom smere a nedá sa ňou manipulovať. 

banner OSA Žilina
Sídlo firmy, sklad:

Elektromotory OSA s.r.o.
M.R.Štefánika 149,
010 01 Žilina

Tel: 041/564 08 66
Mobil: 0905 410 719, 0905 260 722

E-mail: osa@osazilina.sk

IČ DPH: SK2121109760
IČO: 52719901